Koskenjalan Kenkä- ja Nahkamuseo
Suomen ensimmäinen teollisesti kenkiä valmistava tehdas aloitti Korkeakoskella 1897. Tehdas on tunnettu mm. sotilassaappaista ja puukengistä ja tunnettiin aikanaan myös ’suutareiden yliopistona’. Korkeakosken historiallisessa tehdasmiljöössä toimii nykyään Koskenjalan Kenkä- ja Nahkamuseo, jonka vanhat koneet ja työkalut sekä yli tuhat paria kenkiä kertovat kengänvalmistuksesta ja kenkämuodista eri vuosikymmenillä.
Koskenjalan kenkä- ja nahkamuseo on avoinna kesällä. Tiloissa on myös taidegalleria, käsityömyymälä ja kahvio. Museo on osa Korkeakosken historiallista tehdasmiljöötä ainutlaatuisen Juupajoen rotkon vieressä.
Koskenjalan Gallerian vaihtuvat taidenäyttelyt 2025
- 24.5.-13.6. Terttu Häyrinen, ”Paratiisiputous”. Öljyvärimaalauksia.
- 14.6.-4.7. Reissuleidit Ursula Rautell ja Ella Hirsiaho ”Reissuleidit kukkahattutäteinä”. Hattuja kierrätysmateriaaleista, trofeet satumaailmasta ja hyvänmielen huoneentauluja.
- 5.7.-25.7. Valokuvaaja Martti Kellokoski, ”Keväästä talveen”. Luontovalokuvia.
- 26.7.-15.8. Marjukka Loponen ja Jaana Saarinen, ”Hetkiä ajassa”. Maalauksia ja hiilipiirroksia.
Koskitie 43, 35500 Korkeakoski
p. 050 401 5792 tai 0442141166.
www.koskenjalka.com | koskenjalan@gmail.com